Intercyza za śmierć małżonka – do kogo będzie należał majątek?

Podczas zawierania związku małżeńskiego staramy się dzisiaj zabezpieczać w różny sposób, czasem również na przykład ze względu na prowadzone przez jedną lub przez obie strony interesy wolimy mieć się na baczności – interesy jednak nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się skończyć. Podpisanie rozdzielności majątkowej jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, o czym wspominają prawnicy przy każdej dogodnej okazji.

Kro przejmie majątek?

Często jedynym pytaniem, jakie pozostaje, szczególnie w przypadku ludzi sędziwych, jest to, kto zostanie posiadaczem majątku po zmarłym małżonku, jeśli podpisana była intercyza małżeńska.  Drugim pytaniem, jakie najczęściej otrzymuje prawnik, jest to związane z przyznaniem czy przejęciem emerytury po zmarłym małżonku. Tutaj jednak każda kancelaria adwokacka przyznaje, że przepisy w tym miejscu nie są jednoznaczne, ponieważ ustawa zakłada z jednej strony konieczność posiadania w takiej sytuacji własności małżeńskiej, będącej szerszym pojęciem niż sama wspólność majątkowa, z drugiej mówi o więzi duchowej – czynniku, który do tej pory  nie był zbyt często brany pod uwagę w takich sprawach.

Kto ma rację?

Wszystko i tak zawsze będzie zależało jedynie od sędziego, który będzie się zajmował daną sprawą oraz od jego zapatrywania się na całą sytuację. W takich chwilach jedynym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego człowieka – pewny prawnik jest w stanie zagwarantować przynajmniej jak najlepsze reprezentowanie naszych interesów w obliczu sędziów.

Tagi: , ,