Gdy lokator nie płaci czynszu

Czasami zdarza się tak, że lokator, który wynajmuje od nas mieszkanie, nagle zaprzestaje płacenia comiesięcznego, ustalonego w umowie czynszu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki prawne, aby nie stracić swojego mieszkania.

W wynajmowanym mieszkaniu jest dziecko

W Polsce bardzo często zdarza się, że lokator nagle przestaje płacenia nam czynszu. I choć sprawa w takiej sytuacji wydaje się wygrana, problem zaczyna się wówcza, gdy w wynajmowanym przez nas lokalu zamieszkuje niepełnoletnie dziecko. Taka sytuacja znacznie komplikuje sprawę, ponieważ w świetle polskiego prawa, nie można wyeksmitować rodziny z dzieckiem, która nie ma prawa do nabycia lokalu zastępczego. Jest to wynik przepisów, które chronią dziecko przed utratą dachu nad głową. Takie prawo, choć dobre, jest często wykorzystywane przez osoby, które próbują wzbogacić się na naszym nieszczęściu.

Co zrobić, gdy lokator nie płaci?

Pierwszym krokiem, który należy bezzwłocznie podjąć jest kontakt z prawnikiem, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Tego typu radca prawny, nie tylko ustali strategię działania, ale również będzie nas reprezentował przed sądem, jeśli dojdzie do rozprawy. Musimy pamiętać, że prawo mieszkaniowe przewiduje takie sytuacje, dlatego powinniśmy zaufać prawnikowi, który wygrał wiele – jak mogłoby się wydawać – trudnych spraw. Naszym obowiązkiem jest natomiast:

  • nie dopuszczać do sytuacji, w której lokator zalega z czynszem bez uprzedniego poinformowania nas o problemach i uzyskania zgody na przesunięcie terminu zapłaty;
  • zadbać o to, aby wynajem był zgodny z prawem (w przypadku nieuczciwego lokatora, możemy sami narazić się na konsekwencje prawne z tytułu utajnienia dochodu);
  • nie ściągać umowy najmu z internetu bez uprzedniego zapoznania się z jej treścią (może okazać się, że umowa nie przewiduje żadnych istotnych kwestii związanych z wynajmem).
Tagi: , ,