Rozwód rodziców dziecka – o czym należy pamiętać?

Życie nie jest Idyllą, o czym przekonały się osoby, które z różnych powodów zdecydowały się na rozwód wraz z przyznaniem opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców. Jest to niezmiernie trudny okres nie tylko w życiu dorosłych, którzy walczą o swoje pociechy, ale również dla najmłodszych, ponieważ wielokrotnie to one najbardziej odczuwają konsekwencje rozwodu rodziców.

Rozwój dziecka po rozwodzie rodziców

Pomimo tego, że rozwód zawsze jest dużym stresem dla dziecka, czasami zdarzają się takie sytuacje, że jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli najmłodszym na poprawny i bezstresowy rozwój (np. jeśli przed rozwodem rodzice często się kłócili w obecności dziecka), dlatego zawsze warto mieć to na uwadze, gdy decydujemy się na rozłąkę. Jednak nie tylko rozstanie kłopotliwych partnerów pozwoli dziecku żyć w miarę spokojnie, bo bardzo ważne jest również to, aby po rozwodzie, najmłodsi członkowie naszej rodziny, nie odczuli negatywnych konsekwencji związanych z utratą finansowej płynności rodzica, który otrzymał pełne prawa rodzicielskie nad swoją pociechą.

Alimenty w Częstochowie

Aby zapewnić dziecku optymalny rozwój oraz stabilność, bardzo ważne jest to, aby oboje rodzice zadbali o komfort finansowy związany z wychowywaniem swojej pociechy, dlatego zawsze należy pamiętać o tym, aby wnieść wniosek o alimenty dla tego rodzica, który sprawuje opiekę nad nieletnim. Zanim złożymy odpowiedni wniosek, należy policzyć:

  • miesięczne koszty związane z rozwojem dziecka (szkoła, kursy, treningi, itp.);
  • koszty opieki medycznej (lekarz, stomatolog, itp.);
  • koszty związane z kamieniem, ubraniami, fryzjerem;
  • inne koszty, które ponoszą rodzice.

Po podliczeniu wszystkich kosztów związanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, należy złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie alimentów w częstochowskim sądzie rodzinnym.

Tagi: , , ,