Darowizna samochodu- o czym warto wiedzieć?

Przekazanie majątku może nastąpić w dowolnie wybranym momencie. Aby jednak odbyło się ono zgodnie z prawem warto zdecydować się na konkretną formę funkcjonującą w przepisach. Najczęściej majątek przekazuje się w formie darowizny. Decydując się na jej wykonanie warto znać podstawowe informacje na ten temat. Nie bez znaczenia jest bowiem jej forma, przedmiot oraz strony, między którymi dochodzi do przekazania majątku.

Przedmiot, podmiot, strony

Darowizna, jak już wcześniej zostało wspomniane, jest przekazaniem majątku na rzecz obdarowywanego kosztem darczyńcy. Samo jej dokonanie może odbyć się w formie aktu notarialnego lub tradycyjnej umowy. Przykładowo umowa darowizny samochodu wchodzi w życie z dniem faktycznego przekazania auta obdarowywanemu. Wówczas nie trzeba korzystać z usług notariusza. Przedmiotem darowizny może być dowolny element majątku, jednakże od stron umowy zależy, czy koniecznie będzie odprowadzenie podatku do odpowiedniego urzędu. Dlaczego?

Ważne kwestie podatkowe

W polskim prawie darowizna podlega opodatkowaniu. Fakt wystąpienia zdarzenia należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy od podpisania aktu notarialnego lub umowy. Warto jednak wiedzieć, że w szczególnych przypadkach występują zwolnienia od obowiązku podatkowego. Dzieje się tak, gdy jedną ze stron umowy są osoby należące do następującej grupy: rodzice, małżonek, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, macocha, ojczym. Wówczas do Urzędu Skarbowego nie trzeba odprowadzać podatku, jednakże fakt darowizny nadal podlega obowiązkowi zgłoszenia.

Tagi: , ,