Zmiana właściciela samochodu to nie tylko sprzedaż

Samochody towarzyszą nam w codziennym życiu. Jesteśmy od nich uzależnieni i prawo daje nam różne metody zmiany struktury właścicielskiej. Naturalnie najpopularniejszą metodą jest sprzedaż pojazdu, jednakże szczególnie wewnątrz rodziny występuje też metoda znacznie łatwiejsza niż sprzedaż, a mianowicie darowizna. Jak to wygląda krok po kroku dowiecie się z naszego artykułu.

Kto komu może złożyć darowiznę?

Prawo nie nakłada właściwie żadnych ograniczeń w tej kwestii. Darowiznę można złożyć zarówno osobie spokrewnionej, jak i dowolnej innej osobie fizycznej. Ponadto też przekazać dowolną rzecz w formie darowizny można również osobie prawnej, firmie, instytucji lub fundacji. Tyczy się to nie tylko samochodów, ale każdej rzeczy. Osoby niespokrewnione i niespowinowacone w stopniu bliskim muszą jedynie odprowadzić podatek od darowizny w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w terminie przewidzianym przez ustawodawcę.

Jak wygląda proces darowizny samochodu?

Podstawą jest poprawnie spisana umowa darowizny samochodu będąca podstawowym dokumentem stwierdzającym fakt dokonania darowizny. Musi ona posiadać elementy pozwalające zidentyfikować pojazd i zarejestrować go przez osobę obdarowaną. Podstawowe elementy to naturalnie wskazanie darczyńcy i obdarowanego, kolejną kwestią jest natomiast dokładny opis przedmiotu darowizny. Musi tam być marka, model, rok produkcji, nr rejestracyjny i nr VIN samochodu. Bez tych danych nie ma możliwości ani dokładnego ustalenia przedmiotu, ani też wspomnianego wcześniej zarejestrowania. Do ustalenia podstawy opodatkowania musimy również podać wartość samochodu. Należy pamiętać o tym, że zaniżanie wartości w celu zmniejszenia należnego podatku jest bezcelowe, urząd dokładnie sprawdzi wartość danego modelu.

Tagi: ,