Adwokat – sprawy związane z separacją

Problemy małżeńskie nie zawsze muszą kończyć się rozwodem, chociaż często do tego to zmierza. Oczywiście wszystko zależy od uczuć współmałżonków oraz od ich relacji. Jeśli nie jest ona prawdziwa lub w małżeństwie pojawiła się trzecia osoba, wtedy zwykle nie ma czego ratować. W niektórych przypadkach pomóc może jednak separacja, więc nie zawsze decydowanie się na ostateczne środki jest koniecznością. Lepiej czasami wstrzymać się z takimi decyzjami, bo można uratować swoje małżeństwo, np. mając na uwadze dobro dziecka lub dawną zażyłość między współmałżonkami.

Sądowe uregulowanie rozłączenia małżonków

Adwokat Częstochowa pomoże zainteresowanym parom w uzyskaniu sądowego uregulowania rozłączenia małżonków, lecz bez decyzji o rozwodzie. Separacja ma być czasem, kiedy współmałżonkowie przemyślą swoje zachowanie i dojdą do jak najlepszych wniosków. W tym czasie można spróbować się dogadać i doprowadzić sprawę do pomyślnego zakończenia. Adwokat na pewno w tym pomoże, zalecając np. profesjonalne mediacje. Dzięki nim uratowane zostało niejedne małżeństwo.

Brak obowiązku wspólnego pożycia

Co prawda separacja nie prowadzi do tego, że para dostaje rozwód, jednak nie ma też obowiązku wspólnego pożycia. To bardzo ważne, ponieważ każda ze stron ma wtedy czas dla siebie. Można wtedy zatęsknić za drugą osobą, zrozumieć co się do niej czuje i mieć pewność, że nie ma życia bez niej. Czasami jednak dochodzi się do innych wniosków, ponieważ pary już się ze sobą nie schodzą.

W czym pomoże adwokat?

Adwokat pomoże w doprowadzeniu do orzeczenia o separacji małżeńskiej. Spowoduje to, że:

  • małżonkowie będą mieli rozdzielność majątkową,
  • w akcie małżeństwa znajdzie się notka o separacji,
  • współmałżonek zostanie wykreślony z listy dziedziczenia ustawowego.

Warto się więc dobrze zastanowić nad takim krokiem, ponieważ niesie on za sobą poważne konsekwencje prawne, jednak nie wszyscy czują się dobrze w swoich małżeństwach. Nie można jednak od razu ich kończyć, nie dając szansy drugiej osobie, adwokaci wszystko to swoim klientom dokładnie wyjaśnią.