Wygrana pod lupą Urzędu Skarbowego

Wygrana w loterii lub konkursie to duża radość dla laureata, jednakże nie wolno zapominać, że od otrzymanej nagrody należy odprowadzić stosowny podatek. Najczęściej organizatorzy od razu zastrzegają w regulaminach, że dodatkowa wygrana w postaci pieniężnej przekazywana jest do właściwego urzędu w formie obowiązującej opłaty. Wiele jednak osób nie zdaje sobie sprawy, że podatek od wygranej funkcjonuje w naszym kraju i nie posiada na jego temat żadnych informacji. Co warto więc wiedzieć?

Wielkość odprowadzanego podatku

Aby prawo odprowadzenia podatku od wygranej funkcjonowało kwota otrzymanej nagrody powinna przekraczać pewien pułap. W przypadku gier hazardowych typu Lotto wygrana w wysokości powyżej 2280 złotych obliguje do odprowadzenia podatku od wygranej, natomiast w konkursach ogłaszanych w środkach masowego przekazu (na przykład radiowych) pułap wynosi 2000 złotych. Wysokość podatku uzależniona jest od wielkości wygranej i w każdym przypadku do odpowiedniego urzędu odprowadzić należy 10% tej kwoty.

Wyjątki od opłat

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od obowiązujących przepisów istnieją wyjątki. Osoby, które je spełnią zwolnione są od obowiązku opłat. Tym samym wygrana poniżej 2280zł w grach hazardowych, poniżej 2000zł w grach organizowanych przez środku masowego przekazu, a także wszystkie wygrane w grach pokerowych oraz konkursach szkolnych są zwolnione od odprowadzania podatku od wygranej. Wyjątki te szczegółowo reguluje prawo, stąd po otrzymaniu swojej wygranej warto sprawdzić, czy spoczywa na nas obowiązek uiszczania podatku.

Tagi: