Obowiązki ubezpieczeniowe

W naszym kraju obowiązkowe jest ubezpieczenie OC dla każdego pojazdu. Jest to jeden z przymusowych elementów do spełnienia przez każdy samochód poruszający się po drogach w Polsce. Za jego brak podczas kontroli grożą poważne konsekwencje, ponadto też w przypadku kolizji brak polisy skutkuje znacznie dalej idącymi konsekwencjami.

Kupiłem samochód z rynku wtórnego, jak się zachować?

Schemat zachowania w tym przypadku jest bardzo prosty. Dotychczasowy posiadacz samochodu zobligowany jest przekazać nam aktualną polisę OC. Udajemy się wraz z nią do naszego agenta lub filii agencji ubezpieczeniowej i dokonujemy aneksu do tejże polisy w postaci podania nowych danych i kontynuowania jej, lub też składamy wypowiedzenie umowy oc i zawieramy nową polisę na naszych warunkach. Jest to zwykle korzystne dla młodych stażem kierowców, którzy to nie mają zbyt dużego doświadczenia i historii ubezpieczeniowej. Dla nich to o wiele bardziej korzystne jest znalezienie nowego towarzystwa. Doświadczeni kierowcy mają znacznie łatwiej.

Nabyłem nowe auto

W przypadku zakupu nowego auta, zwykle ofertę ubezpieczeniową na bardzo korzystnych warunkach otrzymamy jeszcze w salonie. Można także znaleźć interesujące oferty online i w agencjach stacjonarnych. W dniu rejestracji pojazdu musimy wykupić obowiązkową polisę OC auta, nie wyjedziemy bez niej, podobnie jak bez tablic rejestracyjnych, z salonu na własnych kołach. W tym przypadku warto jest także zaopatrzyć się w polisę AC, jest ona również obowiązkowa w przypadku kredytowania pojazdu.

Tagi: ,