Sprawdź, dlaczego Polacy tak często się rozwodzą.

Sprawdź, dlaczego Polacy tak często się rozwodzą.

Niepokojące statystyki

Liczba rozwodów w Polsce z roku na rok rośnie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zawartych w raporcie z sierpnia 2019 mamy sporo powodów do obaw. Kategorią, która budzi największe niepokoje są rozwody. Badaniem tego tematu instytucje statystyczne zajmują się od 1949 roku i od tego momentu możemy obserwować nieustanny wzrost liczby osób, które decydują się na zakończenie małżeństwa w drodze sądowej.

W początkowej fazie badań notowano zaledwie kilka tysięcy rozwodów, w ciągu ostatnich kilku lat średnie roczne wartości nie spadają poniżej 60 tysięcy. Co ciekawe, badacze obserwują, że liczba rozwodów w miastach jest o około 2,5 – krotnie wyższa od liczby małżeństw, które rozpadają się na wsiach. Statystyki obrazują także różnice między poszczególnymi regionami. W 2018 roku Polacy najczęściej ubiegali się o rozwód w województwie – zachodniopomorskim i dolnośląskim. Coraz częściej też pozew o rozwód składają osoby starsze. Obecnie w większości są osoby w grupie wiekowej 35 – 39 lat, natomiast jeszcze 30 lat temu była to przewaga grupy 30 – 34 lata.

Przyczyny rozwodów

Czego nie jesteśmy w stanie sobie wybaczyć?

Adwokaci, którzy biorą udział  w rozprawach sądowych, zgłaszają, że najczęściej ich klienci składają papiery rozwodowe pod kategorią – „niezgodność charakterów”. Jest to zagadnienie bardzo szerokie i tak naprawdę można pod nie podciągnąć wiele z przewinień współmałżonków. Najczęściej jednak kryje się pod nim po prostu zdrada. Fakt ten małżonkowie starają się ukryć również przed własnym adwokatem, gdyż przyznanie się do romansu lub wyjawienie, że padło się jego ofiarą, jest sprawą wstydliwą i bardzo osobistą.

Małżeństwa z bardzo krótkim stażem zazwyczaj rzeczywiście rozpadają z powodów nieporozumień na różnych życiowych polach. Nie wszyscy są połączeni na tyle silnym uczuciem, aby przetrwało ono trudy codzienności. Niestety do prawników równie często zgłaszają się osoby, które jako powód rozwodu podają nałogi małżonka lub stosowanie przemocy. W tym wypadku zalecany jest rozwód z orzeczeniem o winie. Aby sąd przychylił się do naszych roszczeń, trzeba jednak ową winę udowodnić. Częstym dowodem w sprawie stają się materiały udostępniane za pomocą portali społecznościowych. Zdjęcia, komentarze, a także prywatne wiadomości mogą być uznane za podważenie nieskazitelnego wizerunku naszego partnera. Drugą opcją jest skorzystanie z usług prywatnego detektywa.

Pomoc eksperta

Dlaczego warto skorzystać z adwokata?

Rozwód najczęściej jest bardzo emocjonalnym wydarzeniem. Musimy jednak pamiętać, że na szali jest całe nasze przyszłe życie, a często również los naszych dzieci. Adwokat w tym wypadku zapewni nam w pełni fachowe wsparcie. Dzięki jego pomocy rozwód nie musi być aż tak wielką traumą. Warto zainteresować się ofertami w kategorii Adwokat rozwód Wrocław lub adwokat – Katowice, w zależności od naszego miejsca zamieszkania. W ten sposób znajdziemy fachowca, który zadba o sprawne przeprowadzenie rozwodu.