Problemy z prawem spadkowym.

 W chwili śmierci spadkodawcy, spadkobiercy nabywają spadek. Chwila ta nazywa się „otwarciem spadku”, aczkolwiek nie musi się to wiązać z fizycznym odczytaniem jakiegoś dokumentu. Wobec tego nie są konieczne wszelkie formalności, żeby stać się posiadaczem spadku. Jednak prawie zawsze konieczny jest formalny dowód, który stwierdza ten stan faktyczny. Najprostsza sytuacja występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

Dziedziczenie ustawowe

 W takim trybie do przejęcia masy spadkowej powołane są osoby z tak zwanej grupy 1, czyli współmałżonek i dzieci spadkodawcy. Dziedziczą oni zazwyczaj w równych częściach z tym, że małżonek zmarłego nie może otrzymać mniej niż 1/4 całej masy spadkowej. W przypadku braku dzieci, spadek z dziedziczenia ustawowego otrzymują osoby z grupy 2, czyli małżonek i rodzice zmarłego. Wtedy udział spadkowy każdego z rodziców wynosi 1/4 spadku. Gdy zmarły nie miał dzieci i nie posiadał współmałżonka, cały spadek w częściach równych należy się jego żyjącym rodzicom. Grupa 3 i 4 dotyczy dalszych krewnych a grupa 5 to przypadek, gdy nie ma żadnych spadkobierców. Wtedy spadkobiercą jest gmina w której spadkodawca mieszkał.

Dziedziczenie na podstawie testamentu

 Inaczej sprawy się mają, gdy istnieje formalny testament, gdzie zmarły za życia dokładnie określił, kto i ile procent majątku po nim dziedziczy. Zarówno w przypadku dziedziczenia ustawowego, jak też dziedziczenia na podstawie testamentu, warto przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jest tym bardziej istotne, gdy w skład masy spadkowej wchodzą udziały procentowe w nieruchomościach. Bez takowego postępowanie nie jest możliwe zbycie takich udziałów. Nie jest też możliwe zadośćuczynienie osobom, które występują o zachowek.

Kto występuje o zachowek?

 Zachowek najczęściej jest pełnoprawnym roszczeniem ze strony osób pominiętych w testamencie, a którzy dziedziczyli by w przypadku dziedziczenia ustawowego. Zachowek niejako rekompensuje interes ekonomiczny pokrzywdzonego. Nie może on też żądać konkretnego składniku majątku. Zazwyczaj jest to kwestia ugody miedzy stronami sporu. Niekiedy spadkodawca wcześniej stara się uniknąć problemów z zachowkiem, nie zawsze w uczciwy sposób. Dlatego potrzebna jest nieraz pomoc radcy prawnego lub adwokata, który wskaże pokrzywdzonemu sposoby wyjścia z trudnej sytuacji.

Stwierdzenie nabycia spadku czy poświadczenie dziedziczenia?

 Żeby uzyskać dowód przejęcia spadku, dopuszczalne są dwie drogi. Pierwsza, czyli stwierdzenie nabycia spadku przeprowadza się w sądzie na wniosek jednej ze stron. Wydanie stosownego dokumentu następuje po odpowiedniej rozprawie na której nie muszą być obecni wszyscy spadkobiercy. Ten sam status prawny posiada także poświadczenie dziedziczenia, które przeprowadza się w dowolnej kancelarii notarialnej. W takim przypadku, istnieje konieczność by wszyscy spadkobiercy byli tam obecni.

 Aktualnie coraz częściej przeprowadza się procedurę poświadczenia dziedziczenia. Jest ona łatwiejsza a przede wszystkim o wiele szybsza. Ma to czasem znaczenie w przypadkach, gdzie trzeba szybko uzyskać tytuły własności nieruchomości, lub sporządzić dalsze umowy prawne, na przykład dotyczące zachowku.

Czytaj dalej na stronie: https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-spadkowe